Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Aarhus

Medianen i Aarhus er 7.900 kr. om måneden, eller 1.533 kr. pr. m² om året. Det er 13 % under landsmedianen, og Aarhus er nr. 21 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
7.900kr./md.
Pr. m² om året
1.533kr.
Median areal
60m²
Annoncer
553

38 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Aarhus koster mellem 6.648 og 10.445 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Aarhusmedian 7.900 kr.
6.64810.445 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Boligtype

Kr. pr. m² om året i Aarhus.

  1. 1 Rækkehuse 1.536 kr./m² 13.700 kr./md. · 7 ann.
  2. 2 Lejligheder 1.386 kr./m² 6.998 kr./md. · 372 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Rækkehuse1536137007
Lejligheder13866998372

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Aarhus.

  1. 1 1 værelse 2.033 kr./m² 6.250 kr./md. · 39 ann.
  2. 2 2 værelser 1.410 kr./m² 6.848 kr./md. · 318 ann.
  3. 3 3 værelser 1.580 kr./m² 10.200 kr./md. · 156 ann.
  4. 4 4+ værelser 1.578 kr./m² 13.725 kr./md. · 40 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse2033625039
2 værelser14106848318
3 værelser158010200156
4+ værelser15781372540

Bydele i Aarhus

Kun bydele med mindst 5 annoncer vises.

  1. 1 Aarhus C 2.145 kr./m² 10.445 kr./md. · 117 ann.
  2. 2 Vejlby 1.963 kr./m² 9.395 kr./md. · 15 ann.
  3. 3 Åbyhøj 1.759 kr./m² 10.700 kr./md. · 8 ann.
  4. 4 Aarhus N 1.727 kr./m² 10.200 kr./md. · 15 ann.
  5. 5 Risskov 1.701 kr./m² 10.300 kr./md. · 104 ann.
  6. 6 Tilst 1.544 kr./m² 10.998 kr./md. · 10 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Aarhus C214510445117
Vejlby1963939515
Åbyhøj1759107008
Aarhus N17271020015
Risskov170110300104
Tilst15441099810

Aarhus og nabobyerne

  1. 1 Ry 1.922 kr./m² 13.295 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 Aarhus 1.533 kr./m² 7.900 kr./md. · 553 ann.
  3. 3 Silkeborg 1.411 kr./m² 9.500 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Herning 1.299 kr./m² 9.200 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Hedensted 1.267 kr./m² 8.756 kr./md. · 9 ann.
  6. 6 Viborg 1.257 kr./m² 8.800 kr./md. · 15 ann.
  7. 7 Holstebro 1.124 kr./m² 5.700 kr./md. · 11 ann.
  8. 8 Horsens 1.074 kr./m² 8.248 kr./md. · 16 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Ry1922132955
Aarhus15337900553
Silkeborg1411950020
Herning1299920021
Hedensted126787569
Viborg1257880015
Holstebro1124570011
Horsens1074824816

Udviklingen i Aarhus

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.507 1.541 1.574 1. okt.: 1.574 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.574 kr. pr. m² 3. okt.: 1.566 kr. pr. m² 4. okt.: 1.566 kr. pr. m² 5. okt.: 1.561 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.573 kr. pr. m² 7. okt.: 1.553 kr. pr. m² 8. okt.: 1.558 kr. pr. m² 9. okt.: 1.560 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.553 kr. pr. m² 11. okt.: 1.553 kr. pr. m² 12. okt.: 1.536 kr. pr. m² 13. okt.: 1.537 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.533 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1574
2. okt.1574
3. okt.1566
4. okt.1566
5. okt.1561
6. okt.1573
7. okt.1553
8. okt.1558
9. okt.1560
10. okt.1553
11. okt.1553
12. okt.1536
13. okt.1537
14. okt.1533
Se ledige boliger i Aarhus Alle byer

Få besked om nye boliger i Aarhus

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Aarhus, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Aarhus, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Aarhus, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/aarhus