Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Herning

Medianen i Herning er 9.200 kr. om måneden, eller 1.299 kr. pr. m² om året. Det er 26 % under landsmedianen, og Herning er nr. 26 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
9.200kr./md.
Pr. m² om året
1.299kr.
Median areal
85m²
Annoncer
21

2 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Herning koster mellem 7.495 og 9.995 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Herningmedian 9.200 kr.
7.4959.995 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Herning.

  1. 1 2 værelser 1.254 kr./m² 6.700 kr./md. · 6 ann.
  2. 2 3 værelser 1.313 kr./m² 9.300 kr./md. · 11 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser125467006
3 værelser1313930011

Herning og nabobyerne

  1. 1 Ry 1.922 kr./m² 13.295 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 Aarhus 1.533 kr./m² 7.900 kr./md. · 553 ann.
  3. 3 Silkeborg 1.411 kr./m² 9.500 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Herning 1.299 kr./m² 9.200 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Hedensted 1.267 kr./m² 8.756 kr./md. · 9 ann.
  6. 6 Viborg 1.257 kr./m² 8.800 kr./md. · 15 ann.
  7. 7 Holstebro 1.124 kr./m² 5.700 kr./md. · 11 ann.
  8. 8 Horsens 1.074 kr./m² 8.248 kr./md. · 16 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Ry1922132955
Aarhus15337900553
Silkeborg1411950020
Herning1299920021
Hedensted126787569
Viborg1257880015
Holstebro1124570011
Horsens1074824816

Udviklingen i Herning

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.260 1.279 1.299 1. okt.: 1.275 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.275 kr. pr. m² 3. okt.: 1.275 kr. pr. m² 4. okt.: 1.275 kr. pr. m² 5. okt.: 1.275 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.287 kr. pr. m² 7. okt.: 1.287 kr. pr. m² 8. okt.: 1.287 kr. pr. m² 9. okt.: 1.287 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.287 kr. pr. m² 11. okt.: 1.287 kr. pr. m² 12. okt.: 1.299 kr. pr. m² 13. okt.: 1.299 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.299 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1275
2. okt.1275
3. okt.1275
4. okt.1275
5. okt.1275
6. okt.1287
7. okt.1287
8. okt.1287
9. okt.1287
10. okt.1287
11. okt.1287
12. okt.1299
13. okt.1299
14. okt.1299
Se ledige boliger i Herning Alle byer

Få besked om nye boliger i Herning

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Herning, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Herning, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Herning, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/herning