Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Viborg

Medianen i Viborg er 8.800 kr. om måneden, eller 1.257 kr. pr. m² om året. Det er 29 % under landsmedianen, og Viborg er nr. 28 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
8.800kr./md.
Pr. m² om året
1.257kr.
Median areal
83m²
Annoncer
15

1 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Viborg koster mellem 7.725 og 10.398 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Viborgmedian 8.800 kr.
7.72510.398 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Viborg og nabobyerne

  1. 1 Ry 1.922 kr./m² 13.295 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 Aarhus 1.533 kr./m² 7.900 kr./md. · 553 ann.
  3. 3 Silkeborg 1.411 kr./m² 9.500 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Herning 1.299 kr./m² 9.200 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Hedensted 1.267 kr./m² 8.756 kr./md. · 9 ann.
  6. 6 Viborg 1.257 kr./m² 8.800 kr./md. · 15 ann.
  7. 7 Holstebro 1.124 kr./m² 5.700 kr./md. · 11 ann.
  8. 8 Horsens 1.074 kr./m² 8.248 kr./md. · 16 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Ry1922132955
Aarhus15337900553
Silkeborg1411950020
Herning1299920021
Hedensted126787569
Viborg1257880015
Holstebro1124570011
Horsens1074824816

Udviklingen i Viborg

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.040 1.149 1.257 1. okt.: 1.130 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.130 kr. pr. m² 3. okt.: 1.136 kr. pr. m² 4. okt.: 1.136 kr. pr. m² 5. okt.: 1.130 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.124 kr. pr. m² 7. okt.: 1.122 kr. pr. m² 8. okt.: 1.122 kr. pr. m² 9. okt.: 1.136 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.130 kr. pr. m² 11. okt.: 1.130 kr. pr. m² 12. okt.: 1.257 kr. pr. m² 13. okt.: 1.257 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.257 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1130
2. okt.1130
3. okt.1136
4. okt.1136
5. okt.1130
6. okt.1124
7. okt.1122
8. okt.1122
9. okt.1136
10. okt.1130
11. okt.1130
12. okt.1257
13. okt.1257
14. okt.1257
Se ledige boliger i Viborg Alle byer

Få besked om nye boliger i Viborg

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Viborg, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Viborg, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Viborg, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/viborg