Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Hvad koster det at leje i Danmark?

Vi regner hver dag på de boliger, vi finder hos private udlejere og mæglere. Her er husleje, kvadratmeterpris og udbud, by for by.

Kvadratmeterpris, median
1.764kr. pr. m² om året

Det svarer til ca. 147 kr. pr. m² om måneden.

Median husleje
11.485kr./md.

De fleste ligger mellem 7.900 og 14.850 kr.

Annoncer i tallene
3.564

3.579 ledige boliger i alt

Nye denne uge
466boliger

Fundet de seneste 7 dage

Median areal
82m²

Boliger står ca. 4 dage hos os, før de forsvinder

Nye annoncer pr. uge

Boliger vi har fundet hos udlejerne, fra vores første uge med fund. Udsving skyldes også, at vi løbende tilføjer nye kilder.

0 1.988 3.975 uge 30: 1 nye boliger uge 30 uge 31: 0 nye boliger uge 32: 0 nye boliger uge 33: 598 nye boliger uge 33 uge 34: 181 nye boliger uge 35: 243 nye boliger uge 36: 129 nye boliger uge 36 uge 37: 1.751 nye boliger uge 38: 3.975 nye boliger uge 39: 1.667 nye boliger uge 39 uge 40: 904 nye boliger uge 41: 691 nye boliger uge 41
Udvikling over tid (nye boliger)
PeriodeVærdi
uge 301
uge 310
uge 320
uge 33598
uge 34181
uge 35243
uge 36129
uge 371751
uge 383975
uge 391667
uge 40904
uge 41691

Dyrest pr. m²

Frederiksberg

3.492 kr. pr. m² om året, 98 % over landsmedianen

Billigst pr. m²

Frederikshavn

790 kr. pr. m² om året, 55 % under landsmedianen

Byerne rangeret

Medianen pr. kvadratmeter om året. Vælg en by for bydele, boligtyper og udvikling.

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Espergærde 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 24 ann.
  9. 9 Glostrup 2.127 kr./m² 12.623 kr./md. · 68 ann.
  10. 10 Gladsaxe 2.081 kr./m² 14.950 kr./md. · 52 ann.
  11. 11 Hvidovre 2.036 kr./m² 16.800 kr./md. · 69 ann.
  12. 12 Ishøj 2.015 kr./m² 13.550 kr./md. · 22 ann.
Se de 21 byer i midten
  1. 25Herlev 2.005 kr./m² · 14.300 kr./md. · 71 ann.
  2. 26Roskilde 1.955 kr./m² · 12.595 kr./md. · 15 ann.
  3. 27Helsinge 1.947 kr./m² · 16.075 kr./md. · 20 ann.
  4. 28Hillerød 1.834 kr./m² · 13.300 kr./md. · 40 ann.
  5. 29Nivå 1.792 kr./m² · 10.900 kr./md. · 13 ann.
  6. 30Taastrup 1.738 kr./m² · 14.650 kr./md. · 11 ann.
  7. 31Albertslund 1.726 kr./m² · 13.250 kr./md. · 80 ann.
  8. 32Vordingborg 1.591 kr./m² · 8.950 kr./md. · 16 ann.
  9. 33Aarhus 1.533 kr./m² · 7.900 kr./md. · 553 ann.
  10. 34Odense 1.498 kr./m² · 8.195 kr./md. · 97 ann.
  11. 35Slagelse 1.470 kr./m² · 8.400 kr./md. · 12 ann.
  12. 36Silkeborg 1.411 kr./m² · 9.500 kr./md. · 20 ann.
  13. 37Fredericia 1.341 kr./m² · 7.625 kr./md. · 20 ann.
  14. 38Herning 1.299 kr./m² · 9.200 kr./md. · 21 ann.
  15. 39Give 1.299 kr./m² · 10.225 kr./md. · 20 ann.
  16. 40Viborg 1.257 kr./m² · 8.800 kr./md. · 15 ann.
  17. 41Billund 1.254 kr./m² · 11.000 kr./md. · 24 ann.
  18. 42Kolding 1.235 kr./m² · 7.770 kr./md. · 50 ann.
  19. 43Vejle 1.224 kr./m² · 6.986 kr./md. · 32 ann.
  20. 44Aalborg 1.216 kr./m² · 7.995 kr./md. · 174 ann.
  21. 45Holstebro 1.124 kr./m² · 5.700 kr./md. · 11 ann.
  1. 34 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  2. 35 Horsens 1.074 kr./m² 8.248 kr./md. · 16 ann.
  3. 36 Hjørring 999 kr./m² 6.245 kr./md. · 10 ann.
  4. 37 Hobro 891 kr./m² 3.009 kr./md. · 19 ann.
  5. 38 Randers 806 kr./m² 5.391 kr./md. · 54 ann.
  6. 39 Frederikshavn 790 kr./m² 5.618 kr./md. · 141 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Espergærde21761995024
Glostrup21271262368
Gladsaxe20811495052
Hvidovre20361680069
Ishøj20151355022
Herlev20051430071
Roskilde19551259515
Helsinge19471607520
Hillerød18341330040
Nivå17921090013
Taastrup17381465011
Albertslund17261325080
Vordingborg1591895016
Aarhus15337900553
Odense1498819597
Slagelse1470840012
Silkeborg1411950020
Fredericia1341762520
Herning1299920021
Give12991022520
Viborg1257880015
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Aalborg12167995174
Holstebro1124570011
Esbjerg1100849834
Horsens1074824816
Hjørring999624510
Hobro891300919
Randers806539154
Frederikshavn7905618141
  1. 1 Frederiksberg 2.896 kr./m² 15.000 kr./md. · 25 ann.
  2. 2 København 2.708 kr./m² 15.995 kr./md. · 578 ann.
  3. 3 Hellerup 2.668 kr./m² 33.500 kr./md. · 7 ann.
  4. 4 Gentofte 2.610 kr./m² 27.900 kr./md. · 13 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.417 kr./m² 13.900 kr./md. · 35 ann.
  7. 7 Hvidovre 2.345 kr./m² 12.800 kr./md. · 27 ann.
  8. 8 Glostrup 2.127 kr./m² 12.500 kr./md. · 66 ann.
  1. 28 Esbjerg 1.073 kr./m² 7.400 kr./md. · 17 ann.
  2. 29 Hjørring 890 kr./m² 5.545 kr./md. · 6 ann.
  3. 30 Frederikshavn 795 kr./m² 5.618 kr./md. · 132 ann.
  4. 31 Randers 774 kr./m² 5.000 kr./md. · 45 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg28961500025
København270815995578
Hellerup2668335007
Gentofte26102790013
Dragør25001833310
Rødovre24171390035
Hvidovre23451280027
Glostrup21271250066
Gladsaxe21001450049
Ishøj20151355022
Herlev20111430062
Roskilde19171259513
Hillerød18501282520
Nivå17921090013
Albertslund17251322570
Vordingborg1591895016
Odense1513859569
Slagelse1489820011
Fredericia1392794814
Aarhus13866998372
Silkeborg1366974812
Herning1313920016
Vejle1270719515
Hedensted126790788
Aalborg12468198130
Kolding1199675029
Horsens1074680011
Esbjerg1073740017
Hjørring89055456
Frederikshavn7955618132
Randers774500045

Byer med mindst 10 annoncer vises i hovedranglisten, og mindst 5 pr. boligtype.

Hvad koster en bolig typisk?

Halvdelen af boligerne koster under 11.485 kr. om måneden. De midterste 50 % ligger mellem 7.900 og 14.850 kr. Husleje er uden aconto og forbrug.

0 til 2.000 kr.: 2 boliger 0 2.000 til 4.000 kr.: 45 boliger 2 4.000 til 6.000 kr.: 309 boliger 4 6.000 til 8.000 kr.: 580 boliger 6 8.000 til 10.000 kr.: 463 boliger 8 10.000 til 12.000 kr.: 558 boliger 10 12.000 til 14.000 kr.: 477 boliger 12 14.000 til 16.000 kr.: 441 boliger 14 16.000 til 18.000 kr.: 226 boliger 16 18.000 og derover kr.: 449 boliger 18+ median 11.485 kr.
tusinde kr. om måneden
Antal boliger pr. huslejeinterval
Fra kr.Til kr.Boliger
020002
2000400045
40006000309
60008000580
800010000463
1000012000558
1200014000477
1400016000441
1600018000226
18000derover449

Boligtype

Kr. pr. m² om året.

  1. 1 Lejligheder 1.890 kr./m² 11.800 kr./md. · 2333 ann.
  2. 2 Huse 1.688 kr./m² 20.000 kr./md. · 84 ann.
  3. 3 Rækkehuse 1.581 kr./m² 12.975 kr./md. · 395 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Lejligheder1890118002333
Huse16882000084
Rækkehuse158112975395

Antal værelser

Kr. pr. m² om året. Små boliger er dyrest pr. m².

  1. 1 1 værelse 3.200 kr./m² 9.050 kr./md. · 355 ann.
  2. 2 2 værelser 1.652 kr./m² 8.750 kr./md. · 1043 ann.
  3. 3 3 værelser 1.673 kr./m² 11.850 kr./md. · 1189 ann.
  4. 4 4+ værelser 1.731 kr./m² 15.000 kr./md. · 953 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse32009050355
2 værelser165287501043
3 værelser1673118501189
4+ værelser173115000953

Private udlejere og mæglere

Boligfind samler boliger hos private udlejere, men mæglere og administratorer er også med og er mærket tydeligt. Her er forskellen.

Private udlejere

1.701kr. pr. m² om året

Median husleje 11.450 kr./md. · 2.765 annoncer

Mæglere og administratorer

2.088kr. pr. m² om året

Median husleje 11.500 kr./md. · 799 annoncer

Regionerne

  1. 1 Region Hovedstaden 2.238 kr./m² 14.500 kr./md. · 1600 ann.
  2. 2 Region Sjælland 1.623 kr./m² 12.850 kr./md. · 173 ann.
  3. 3 Region Midtjylland 1.400 kr./m² 8.413 kr./md. · 770 ann.
  4. 4 Region Syddanmark 1.333 kr./m² 9.297 kr./md. · 414 ann.
  5. 5 Region Nordjylland 999 kr./m² 6.395 kr./md. · 385 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Region Hovedstaden2238145001600
Region Sjælland162312850173
Region Midtjylland14008413770
Region Syddanmark13339297414
Region Nordjylland9996395385

Få besked, når en bolig til din pris dukker op

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig, der passer på din søgning.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Husleje by for by

Sådan har vi regnet

  • Kilden. Boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere. Det er ikke hele markedet, og vi har ikke boliger fra de store portaler.
  • Hvad tæller med. Ledige boliger med husleje og areal. Boliger under 10 m² eller over 400 m², og priser under 40 eller over 400 kr. pr. m² om måneden, regnes som fejl og tæller ikke med. Samme bolig fra to kilder tælles én gang.
  • Medianen. Vi bruger medianen, så en enkelt luksusbolig ikke løfter hele byen. Kvadratmeterprisen er husleje × 12 ÷ areal.
  • Tærskel. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Antallet står ved hvert tal.
  • Tid på markedet. En nedre grænse: den måler, hvor længe vi har kunnet se boligen, ikke hvornår udlejeren slog den op.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Danmark, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik