Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Give

Medianen i Give er 10.225 kr. om måneden, eller 1.299 kr. pr. m² om året. Det er 26 % under landsmedianen, og Give er nr. 27 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
10.225kr./md.
Pr. m² om året
1.299kr.
Median areal
95m²
Annoncer
20

0 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Give koster mellem 9.990 og 10.650 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Givemedian 10.225 kr.
9.99010.650 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Give.

  1. 1 3 værelser 1.331 kr./m² 10.145 kr./md. · 10 ann.
  2. 2 4+ værelser 1.263 kr./m² 10.225 kr./md. · 10 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
3 værelser13311014510
4+ værelser12631022510

Give og nabobyerne

  1. 1 Odense 1.498 kr./m² 8.195 kr./md. · 97 ann.
  2. 2 Fredericia 1.341 kr./m² 7.625 kr./md. · 20 ann.
  3. 3 Give 1.299 kr./m² 10.225 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Billund 1.254 kr./m² 11.000 kr./md. · 24 ann.
  5. 5 Kolding 1.235 kr./m² 7.770 kr./md. · 50 ann.
  6. 6 Vejle 1.224 kr./m² 6.986 kr./md. · 32 ann.
  7. 7 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  8. 8 Svendborg 960 kr./m² 9.500 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense1498819597
Fredericia1341762520
Give12991022520
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Esbjerg1100849834
Svendborg96095007

Udviklingen i Give

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.296 1.298 1.299 1. okt.: 1.298 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.298 kr. pr. m² 3. okt.: 1.298 kr. pr. m² 4. okt.: 1.298 kr. pr. m² 5. okt.: 1.298 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.298 kr. pr. m² 7. okt.: 1.298 kr. pr. m² 8. okt.: 1.298 kr. pr. m² 9. okt.: 1.298 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.299 kr. pr. m² 11. okt.: 1.299 kr. pr. m² 12. okt.: 1.299 kr. pr. m² 13. okt.: 1.299 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.299 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1298
2. okt.1298
3. okt.1298
4. okt.1298
5. okt.1298
6. okt.1298
7. okt.1298
8. okt.1298
9. okt.1298
10. okt.1299
11. okt.1299
12. okt.1299
13. okt.1299
14. okt.1299
Se ledige boliger i Give Alle byer

Få besked om nye boliger i Give

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Give, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Give, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Give, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/give