Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Esbjerg

Medianen i Esbjerg er 8.498 kr. om måneden, eller 1.100 kr. pr. m² om året. Det er 38 % under landsmedianen, og Esbjerg er nr. 34 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
8.498kr./md.
Pr. m² om året
1.100kr.
Median areal
93m²
Annoncer
34

4 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Esbjerg koster mellem 7.001 og 12.836 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Esbjergmedian 8.498 kr.
7.00112.836 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Esbjerg.

  1. 1 2 værelser 1.179 kr./m² 6.550 kr./md. · 6 ann.
  2. 2 3 værelser 1.043 kr./m² 7.345 kr./md. · 15 ann.
  3. 3 4+ værelser 918 kr./m² 13.100 kr./md. · 5 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser117965506
3 værelser1043734515
4+ værelser918131005

Esbjerg og nabobyerne

  1. 1 Odense 1.498 kr./m² 8.195 kr./md. · 97 ann.
  2. 2 Fredericia 1.341 kr./m² 7.625 kr./md. · 20 ann.
  3. 3 Give 1.299 kr./m² 10.225 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Billund 1.254 kr./m² 11.000 kr./md. · 24 ann.
  5. 5 Kolding 1.235 kr./m² 7.770 kr./md. · 50 ann.
  6. 6 Vejle 1.224 kr./m² 6.986 kr./md. · 32 ann.
  7. 7 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  8. 8 Svendborg 960 kr./m² 9.500 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense1498819597
Fredericia1341762520
Give12991022520
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Esbjerg1100849834
Svendborg96095007

Udviklingen i Esbjerg

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.003 1.052 1.100 1. okt.: 1.043 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.043 kr. pr. m² 3. okt.: 1.043 kr. pr. m² 4. okt.: 1.043 kr. pr. m² 5. okt.: 1.040 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.043 kr. pr. m² 7. okt.: 1.057 kr. pr. m² 8. okt.: 1.057 kr. pr. m² 9. okt.: 1.072 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.073 kr. pr. m² 11. okt.: 1.073 kr. pr. m² 12. okt.: 1.072 kr. pr. m² 13. okt.: 1.100 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.100 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1043
2. okt.1043
3. okt.1043
4. okt.1043
5. okt.1040
6. okt.1043
7. okt.1057
8. okt.1057
9. okt.1072
10. okt.1073
11. okt.1073
12. okt.1072
13. okt.1100
14. okt.1100
Se ledige boliger i Esbjerg Alle byer

Få besked om nye boliger i Esbjerg

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Esbjerg, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Esbjerg, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Esbjerg, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/esbjerg