Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Billund

Medianen i Billund er 11.000 kr. om måneden, eller 1.254 kr. pr. m² om året. Det er 29 % under landsmedianen, og Billund er nr. 29 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
11.000kr./md.
Pr. m² om året
1.254kr.
Median areal
110m²
Annoncer
24

10 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Billund koster mellem 10.545 og 11.800 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Billundmedian 11.000 kr.
10.54511.800 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Billund.

  1. 1 3 værelser 1.401 kr./m² 10.395 kr./md. · 8 ann.
  2. 2 4+ værelser 1.227 kr./m² 11.495 kr./md. · 16 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
3 værelser1401103958
4+ værelser12271149516

Billund og nabobyerne

  1. 1 Odense 1.498 kr./m² 8.195 kr./md. · 97 ann.
  2. 2 Fredericia 1.341 kr./m² 7.625 kr./md. · 20 ann.
  3. 3 Give 1.299 kr./m² 10.225 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Billund 1.254 kr./m² 11.000 kr./md. · 24 ann.
  5. 5 Kolding 1.235 kr./m² 7.770 kr./md. · 50 ann.
  6. 6 Vejle 1.224 kr./m² 6.986 kr./md. · 32 ann.
  7. 7 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  8. 8 Svendborg 960 kr./m² 9.500 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense1498819597
Fredericia1341762520
Give12991022520
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Esbjerg1100849834
Svendborg96095007

Udviklingen i Billund

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.252 1.254 1.255 1. okt.: 1.254 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.254 kr. pr. m² 3. okt.: 1.254 kr. pr. m² 4. okt.: 1.254 kr. pr. m² 5. okt.: 1.255 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.255 kr. pr. m² 7. okt.: 1.255 kr. pr. m² 8. okt.: 1.254 kr. pr. m² 9. okt.: 1.254 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.254 kr. pr. m² 11. okt.: 1.254 kr. pr. m² 12. okt.: 1.254 kr. pr. m² 13. okt.: 1.254 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.254 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1254
2. okt.1254
3. okt.1254
4. okt.1254
5. okt.1255
6. okt.1255
7. okt.1255
8. okt.1254
9. okt.1254
10. okt.1254
11. okt.1254
12. okt.1254
13. okt.1254
14. okt.1254
Se ledige boliger i Billund Alle byer

Få besked om nye boliger i Billund

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Billund, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Billund, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Billund, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/billund