Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Odense

Medianen i Odense er 8.195 kr. om måneden, eller 1.498 kr. pr. m² om året. Det er 15 % under landsmedianen, og Odense er nr. 22 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
8.195kr./md.
Pr. m² om året
1.498kr.
Median areal
64m²
Annoncer
97

16 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Odense koster mellem 6.950 og 9.595 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Odensemedian 8.195 kr.
6.9509.595 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Odense.

  1. 1 1 værelse 1.939 kr./m² 5.495 kr./md. · 18 ann.
  2. 2 2 værelser 1.498 kr./m² 7.495 kr./md. · 37 ann.
  3. 3 3 værelser 1.452 kr./m² 9.220 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 4+ værelser 1.435 kr./m² 13.463 kr./md. · 10 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse1939549518
2 værelser1498749537
3 værelser1452922032
4+ værelser14351346310

Bydele i Odense

Kun bydele med mindst 5 annoncer vises.

  1. 1 Odense NV 1.532 kr./m² 10.650 kr./md. · 20 ann.
  2. 2 Odense C 1.488 kr./m² 8.234 kr./md. · 44 ann.
  3. 3 Odense SV 1.437 kr./m² 12.785 kr./md. · 7 ann.
  4. 4 Dalum 1.437 kr./m² 12.785 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense NV15321065020
Odense C1488823444
Odense SV1437127857
Dalum1437127857

Odense og nabobyerne

  1. 1 Odense 1.498 kr./m² 8.195 kr./md. · 97 ann.
  2. 2 Fredericia 1.341 kr./m² 7.625 kr./md. · 20 ann.
  3. 3 Give 1.299 kr./m² 10.225 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Billund 1.254 kr./m² 11.000 kr./md. · 24 ann.
  5. 5 Kolding 1.235 kr./m² 7.770 kr./md. · 50 ann.
  6. 6 Vejle 1.224 kr./m² 6.986 kr./md. · 32 ann.
  7. 7 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  8. 8 Svendborg 960 kr./m² 9.500 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense1498819597
Fredericia1341762520
Give12991022520
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Esbjerg1100849834
Svendborg96095007

Udviklingen i Odense

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.414 1.456 1.498 1. okt.: 1.446 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.446 kr. pr. m² 3. okt.: 1.459 kr. pr. m² 4. okt.: 1.459 kr. pr. m² 5. okt.: 1.468 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.468 kr. pr. m² 7. okt.: 1.497 kr. pr. m² 8. okt.: 1.497 kr. pr. m² 9. okt.: 1.497 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.497 kr. pr. m² 11. okt.: 1.498 kr. pr. m² 12. okt.: 1.498 kr. pr. m² 13. okt.: 1.498 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.498 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1446
2. okt.1446
3. okt.1459
4. okt.1459
5. okt.1468
6. okt.1468
7. okt.1497
8. okt.1497
9. okt.1497
10. okt.1497
11. okt.1498
12. okt.1498
13. okt.1498
14. okt.1498
Se ledige boliger i Odense Alle byer

Få besked om nye boliger i Odense

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Odense, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Odense, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Odense, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/odense