Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Vejle

Medianen i Vejle er 6.986 kr. om måneden, eller 1.224 kr. pr. m² om året. Det er 31 % under landsmedianen, og Vejle er nr. 31 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
6.986kr./md.
Pr. m² om året
1.224kr.
Median areal
69m²
Annoncer
32

3 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Vejle koster mellem 6.453 og 9.896 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Vejlemedian 6.986 kr.
6.4539.896 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Vejle.

  1. 1 2 værelser 1.199 kr./m² 6.495 kr./md. · 17 ann.
  2. 2 3 værelser 1.156 kr./m² 9.348 kr./md. · 6 ann.
  3. 3 4+ værelser 1.298 kr./m² 10.600 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser1199649517
3 værelser115693486
4+ værelser1298106007

Vejle og nabobyerne

  1. 1 Odense 1.498 kr./m² 8.195 kr./md. · 97 ann.
  2. 2 Fredericia 1.341 kr./m² 7.625 kr./md. · 20 ann.
  3. 3 Give 1.299 kr./m² 10.225 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Billund 1.254 kr./m² 11.000 kr./md. · 24 ann.
  5. 5 Kolding 1.235 kr./m² 7.770 kr./md. · 50 ann.
  6. 6 Vejle 1.224 kr./m² 6.986 kr./md. · 32 ann.
  7. 7 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  8. 8 Svendborg 960 kr./m² 9.500 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense1498819597
Fredericia1341762520
Give12991022520
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Esbjerg1100849834
Svendborg96095007

Udviklingen i Vejle

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.143 1.250 1.357 1. okt.: 1.357 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.357 kr. pr. m² 3. okt.: 1.352 kr. pr. m² 4. okt.: 1.352 kr. pr. m² 5. okt.: 1.245 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.243 kr. pr. m² 7. okt.: 1.245 kr. pr. m² 8. okt.: 1.270 kr. pr. m² 9. okt.: 1.258 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.270 kr. pr. m² 11. okt.: 1.270 kr. pr. m² 12. okt.: 1.236 kr. pr. m² 13. okt.: 1.224 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.224 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1357
2. okt.1357
3. okt.1352
4. okt.1352
5. okt.1245
6. okt.1243
7. okt.1245
8. okt.1270
9. okt.1258
10. okt.1270
11. okt.1270
12. okt.1236
13. okt.1224
14. okt.1224
Se ledige boliger i Vejle Alle byer

Få besked om nye boliger i Vejle

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Vejle, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Vejle, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Vejle, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/vejle