Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Kolding

Medianen i Kolding er 7.770 kr. om måneden, eller 1.235 kr. pr. m² om året. Det er 30 % under landsmedianen, og Kolding er nr. 30 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
7.770kr./md.
Pr. m² om året
1.235kr.
Median areal
78m²
Annoncer
50

9 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Kolding koster mellem 5.449 og 8.995 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Koldingmedian 7.770 kr.
5.4498.995 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Kolding.

  1. 1 1 værelse 1.340 kr./m² 4.045 kr./md. · 10 ann.
  2. 2 2 værelser 1.199 kr./m² 6.995 kr./md. · 19 ann.
  3. 3 3 værelser 1.094 kr./m² 8.873 kr./md. · 12 ann.
  4. 4 4+ værelser 1.364 kr./m² 10.495 kr./md. · 9 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse1340404510
2 værelser1199699519
3 værelser1094887312
4+ værelser1364104959

Kolding og nabobyerne

  1. 1 Odense 1.498 kr./m² 8.195 kr./md. · 97 ann.
  2. 2 Fredericia 1.341 kr./m² 7.625 kr./md. · 20 ann.
  3. 3 Give 1.299 kr./m² 10.225 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Billund 1.254 kr./m² 11.000 kr./md. · 24 ann.
  5. 5 Kolding 1.235 kr./m² 7.770 kr./md. · 50 ann.
  6. 6 Vejle 1.224 kr./m² 6.986 kr./md. · 32 ann.
  7. 7 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  8. 8 Svendborg 960 kr./m² 9.500 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense1498819597
Fredericia1341762520
Give12991022520
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Esbjerg1100849834
Svendborg96095007

Udviklingen i Kolding

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.205 1.236 1.268 1. okt.: 1.250 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.250 kr. pr. m² 3. okt.: 1.250 kr. pr. m² 4. okt.: 1.250 kr. pr. m² 5. okt.: 1.253 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.258 kr. pr. m² 7. okt.: 1.262 kr. pr. m² 8. okt.: 1.268 kr. pr. m² 9. okt.: 1.257 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.251 kr. pr. m² 11. okt.: 1.251 kr. pr. m² 12. okt.: 1.229 kr. pr. m² 13. okt.: 1.231 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.235 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1250
2. okt.1250
3. okt.1250
4. okt.1250
5. okt.1253
6. okt.1258
7. okt.1262
8. okt.1268
9. okt.1257
10. okt.1251
11. okt.1251
12. okt.1229
13. okt.1231
14. okt.1235
Se ledige boliger i Kolding Alle byer

Få besked om nye boliger i Kolding

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Kolding, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Kolding, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Kolding, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/kolding