Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Fredericia

Medianen i Fredericia er 7.625 kr. om måneden, eller 1.341 kr. pr. m² om året. Det er 24 % under landsmedianen, og Fredericia er nr. 25 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
7.625kr./md.
Pr. m² om året
1.341kr.
Median areal
70m²
Annoncer
20

1 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Fredericia koster mellem 5.788 og 8.708 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Fredericiamedian 7.625 kr.
5.7888.708 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Fredericia.

  1. 1 2 værelser 1.265 kr./m² 7.470 kr./md. · 11 ann.
  2. 2 3 værelser 1.378 kr./m² 8.550 kr./md. · 5 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser1265747011
3 værelser137885505

Fredericia og nabobyerne

  1. 1 Odense 1.498 kr./m² 8.195 kr./md. · 97 ann.
  2. 2 Fredericia 1.341 kr./m² 7.625 kr./md. · 20 ann.
  3. 3 Give 1.299 kr./m² 10.225 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Billund 1.254 kr./m² 11.000 kr./md. · 24 ann.
  5. 5 Kolding 1.235 kr./m² 7.770 kr./md. · 50 ann.
  6. 6 Vejle 1.224 kr./m² 6.986 kr./md. · 32 ann.
  7. 7 Esbjerg 1.100 kr./m² 8.498 kr./md. · 34 ann.
  8. 8 Svendborg 960 kr./m² 9.500 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Odense1498819597
Fredericia1341762520
Give12991022520
Billund12541100024
Kolding1235777050
Vejle1224698632
Esbjerg1100849834
Svendborg96095007

Udviklingen i Fredericia

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.156 1.249 1.341 1. okt.: 1.226 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.226 kr. pr. m² 3. okt.: 1.226 kr. pr. m² 4. okt.: 1.226 kr. pr. m² 5. okt.: 1.226 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.265 kr. pr. m² 7. okt.: 1.226 kr. pr. m² 8. okt.: 1.226 kr. pr. m² 9. okt.: 1.298 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.332 kr. pr. m² 11. okt.: 1.332 kr. pr. m² 12. okt.: 1.332 kr. pr. m² 13. okt.: 1.341 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.341 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1226
2. okt.1226
3. okt.1226
4. okt.1226
5. okt.1226
6. okt.1265
7. okt.1226
8. okt.1226
9. okt.1298
10. okt.1332
11. okt.1332
12. okt.1332
13. okt.1341
14. okt.1341
Se ledige boliger i Fredericia Alle byer

Få besked om nye boliger i Fredericia

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Fredericia, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Fredericia, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Fredericia, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/fredericia