Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Gentofte

Medianen i Gentofte er 29.200 kr. om måneden, eller 2.580 kr. pr. m² om året. Det er 46 % over landsmedianen, og Gentofte er nr. 3 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
29.200kr./md.
Pr. m² om året
2.580kr.
Median areal
146m²
Annoncer
32

10 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Gentofte koster mellem 24.250 og 42.000 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Gentoftemedian 29.200 kr.
24.25042.000 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Boligtype

Kr. pr. m² om året i Gentofte.

  1. 1 Huse 2.686 kr./m² 40.000 kr./md. · 15 ann.
  2. 2 Lejligheder 2.610 kr./m² 27.900 kr./md. · 13 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Huse26864000015
Lejligheder26102790013

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Gentofte.

  1. 1 3 værelser 2.973 kr./m² 27.900 kr./md. · 7 ann.
  2. 2 4+ værelser 2.564 kr./m² 35.200 kr./md. · 22 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
3 værelser2973279007
4+ værelser25643520022

Gentofte og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Espergærde 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 24 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Espergærde21761995024

Udviklingen i Gentofte

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

2.451 2.516 2.580 1. okt.: 2.517 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.517 kr. pr. m² 3. okt.: 2.537 kr. pr. m² 4. okt.: 2.537 kr. pr. m² 5. okt.: 2.514 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.514 kr. pr. m² 7. okt.: 2.500 kr. pr. m² 8. okt.: 2.500 kr. pr. m² 9. okt.: 2.511 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.517 kr. pr. m² 11. okt.: 2.537 kr. pr. m² 12. okt.: 2.557 kr. pr. m² 13. okt.: 2.571 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.580 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2517
2. okt.2517
3. okt.2537
4. okt.2537
5. okt.2514
6. okt.2514
7. okt.2500
8. okt.2500
9. okt.2511
10. okt.2517
11. okt.2537
12. okt.2557
13. okt.2571
14. okt.2580
Se ledige boliger i Gentofte Alle byer

Få besked om nye boliger i Gentofte

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Gentofte, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Gentofte, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Gentofte, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/gentofte