Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje på Frederiksberg

Medianen på Frederiksberg er 9.750 kr. om måneden, eller 3.492 kr. pr. m² om året. Det er 98 % over landsmedianen, og Frederiksberg er nr. 1 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
9.750kr./md.
Pr. m² om året
3.492kr.
Median areal
37m²
Annoncer
51

4 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne på Frederiksberg koster mellem 9.000 og 17.350 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Frederiksbergmedian 9.750 kr.
9.00017.350 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året på Frederiksberg.

  1. 1 1 værelse 3.745 kr./m² 9.050 kr./md. · 32 ann.
  2. 2 2 værelser 3.577 kr./m² 15.250 kr./md. · 6 ann.
  3. 3 3 værelser 2.482 kr./m² 23.000 kr./md. · 5 ann.
  4. 4 4+ værelser 2.459 kr./m² 27.995 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse3745905032
2 værelser3577152506
3 værelser2482230005
4+ værelser2459279957

Frederiksberg og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Espergærde 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 24 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Espergærde21761995024

Udviklingen på Frederiksberg

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

2.910 3.201 3.492 1. okt.: 3.382 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 3.382 kr. pr. m² 3. okt.: 3.424 kr. pr. m² 4. okt.: 3.464 kr. pr. m² 5. okt.: 3.350 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 3.129 kr. pr. m² 7. okt.: 3.264 kr. pr. m² 8. okt.: 3.264 kr. pr. m² 9. okt.: 3.264 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 3.319 kr. pr. m² 11. okt.: 3.319 kr. pr. m² 12. okt.: 3.382 kr. pr. m² 13. okt.: 3.464 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 3.492 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.3382
2. okt.3382
3. okt.3424
4. okt.3464
5. okt.3350
6. okt.3129
7. okt.3264
8. okt.3264
9. okt.3264
10. okt.3319
11. okt.3319
12. okt.3382
13. okt.3464
14. okt.3492
Alle byer

Få besked om nye boliger på Frederiksberg

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig på Frederiksberg, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere på Frederiksberg, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser på Frederiksberg, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/frederiksberg