Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Gladsaxe

Medianen i Gladsaxe er 14.950 kr. om måneden, eller 2.081 kr. pr. m² om året. Det er 18 % over landsmedianen, og Gladsaxe er nr. 10 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
14.950kr./md.
Pr. m² om året
2.081kr.
Median areal
81m²
Annoncer
52

15 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Gladsaxe koster mellem 8.900 og 16.213 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Gladsaxemedian 14.950 kr.
8.90016.213 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Gladsaxe.

  1. 1 1 værelse 3.080 kr./m² 7.950 kr./md. · 16 ann.
  2. 2 2 værelser 2.350 kr./m² 13.600 kr./md. · 5 ann.
  3. 3 3 værelser 2.125 kr./m² 14.850 kr./md. · 10 ann.
  4. 4 4+ værelser 1.935 kr./m² 16.450 kr./md. · 21 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse3080795016
2 værelser2350136005
3 værelser21251485010
4+ værelser19351645021

Gladsaxe og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Gladsaxe 2.081 kr./m² 14.950 kr./md. · 52 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Gladsaxe20811495052

Udviklingen i Gladsaxe

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.959 2.066 2.174 1. okt.: 2.125 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.125 kr. pr. m² 3. okt.: 2.060 kr. pr. m² 4. okt.: 2.060 kr. pr. m² 5. okt.: 2.060 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.063 kr. pr. m² 7. okt.: 2.059 kr. pr. m² 8. okt.: 2.048 kr. pr. m² 9. okt.: 2.040 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.174 kr. pr. m² 11. okt.: 2.150 kr. pr. m² 12. okt.: 2.100 kr. pr. m² 13. okt.: 2.055 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.081 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2125
2. okt.2125
3. okt.2060
4. okt.2060
5. okt.2060
6. okt.2063
7. okt.2059
8. okt.2048
9. okt.2040
10. okt.2174
11. okt.2150
12. okt.2100
13. okt.2055
14. okt.2081
Se ledige boliger i Gladsaxe Alle byer

Få besked om nye boliger i Gladsaxe

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Gladsaxe, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Gladsaxe, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Gladsaxe, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/gladsaxe