Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Rødovre

Medianen i Rødovre er 14.050 kr. om måneden, eller 2.361 kr. pr. m² om året. Det er 34 % over landsmedianen, og Rødovre er nr. 6 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
14.050kr./md.
Pr. m² om året
2.361kr.
Median areal
72m²
Annoncer
36

14 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Rødovre koster mellem 10.300 og 14.900 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Rødovremedian 14.050 kr.
10.30014.900 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Rødovre.

  1. 1 1 værelse 3.120 kr./m² 9.050 kr./md. · 9 ann.
  2. 2 2 værelser 2.891 kr./m² 11.500 kr./md. · 9 ann.
  3. 3 3 værelser 2.071 kr./m² 14.600 kr./md. · 13 ann.
  4. 4 4+ værelser 1.935 kr./m² 16.500 kr./md. · 5 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse312090509
2 værelser2891115009
3 værelser20711460013
4+ værelser1935165005

Rødovre og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Espergærde 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 24 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Espergærde21761995024

Udviklingen i Rødovre

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.907 2.134 2.361 1. okt.: 2.187 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.187 kr. pr. m² 3. okt.: 2.096 kr. pr. m² 4. okt.: 2.096 kr. pr. m² 5. okt.: 2.090 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.078 kr. pr. m² 7. okt.: 2.078 kr. pr. m² 8. okt.: 2.090 kr. pr. m² 9. okt.: 2.187 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.154 kr. pr. m² 11. okt.: 2.154 kr. pr. m² 12. okt.: 2.289 kr. pr. m² 13. okt.: 2.297 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.361 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2187
2. okt.2187
3. okt.2096
4. okt.2096
5. okt.2090
6. okt.2078
7. okt.2078
8. okt.2090
9. okt.2187
10. okt.2154
11. okt.2154
12. okt.2289
13. okt.2297
14. okt.2361
Se ledige boliger i Rødovre Alle byer

Få besked om nye boliger i Rødovre

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Rødovre, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Rødovre, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Rødovre, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/roedovre