Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Hvidovre

Medianen i Hvidovre er 16.800 kr. om måneden, eller 2.036 kr. pr. m² om året. Det er 15 % over landsmedianen, og Hvidovre er nr. 11 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
16.800kr./md.
Pr. m² om året
2.036kr.
Median areal
99m²
Annoncer
69

1 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Hvidovre koster mellem 13.000 og 17.200 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Hvidovremedian 16.800 kr.
13.00017.200 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Boligtype

Kr. pr. m² om året i Hvidovre.

  1. 1 Lejligheder 2.345 kr./m² 12.800 kr./md. · 27 ann.
  2. 2 Rækkehuse 2.028 kr./m² 16.900 kr./md. · 38 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Lejligheder23451280027
Rækkehuse20281690038

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Hvidovre.

  1. 1 2 værelser 2.363 kr./m² 12.800 kr./md. · 20 ann.
  2. 2 4+ værelser 2.024 kr./m² 17.100 kr./md. · 42 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser23631280020
4+ værelser20241710042

Hvidovre og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Hvidovre 2.036 kr./m² 16.800 kr./md. · 69 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Hvidovre20361680069

Udviklingen i Hvidovre

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

2.035 2.036 2.036 1. okt.: 2.036 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.036 kr. pr. m² 3. okt.: 2.036 kr. pr. m² 4. okt.: 2.036 kr. pr. m² 5. okt.: 2.036 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.036 kr. pr. m² 7. okt.: 2.036 kr. pr. m² 8. okt.: 2.036 kr. pr. m² 9. okt.: 2.036 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.036 kr. pr. m² 11. okt.: 2.036 kr. pr. m² 12. okt.: 2.036 kr. pr. m² 13. okt.: 2.036 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.036 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2036
2. okt.2036
3. okt.2036
4. okt.2036
5. okt.2036
6. okt.2036
7. okt.2036
8. okt.2036
9. okt.2036
10. okt.2036
11. okt.2036
12. okt.2036
13. okt.2036
14. okt.2036
Se ledige boliger i Hvidovre Alle byer

Få besked om nye boliger i Hvidovre

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Hvidovre, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Hvidovre, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Hvidovre, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/hvidovre