Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i København

Medianen i København er 16.300 kr. om måneden, eller 2.650 kr. pr. m² om året. Det er 50 % over landsmedianen, og København er nr. 2 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
16.300kr./md.
Pr. m² om året
2.650kr.
Median areal
82m²
Annoncer
678

86 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i København koster mellem 13.895 og 19.984 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Københavnmedian 16.300 kr.
13.89519.984 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Boligtype

Kr. pr. m² om året i København.

  1. 1 Lejligheder 2.708 kr./m² 15.995 kr./md. · 578 ann.
  2. 2 Huse 2.668 kr./m² 25.800 kr./md. · 7 ann.
  3. 3 Rækkehuse 2.608 kr./m² 30.000 kr./md. · 6 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Lejligheder270815995578
Huse2668258007
Rækkehuse2608300006

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i København.

  1. 1 1 værelse 3.472 kr./m² 11.000 kr./md. · 158 ann.
  2. 2 2 værelser 2.852 kr./m² 14.700 kr./md. · 155 ann.
  3. 3 3 værelser 2.367 kr./m² 17.500 kr./md. · 176 ann.
  4. 4 4+ værelser 2.323 kr./m² 21.900 kr./md. · 182 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
1 værelse347211000158
2 værelser285214700155
3 værelser236717500176
4+ værelser232321900182

Bydele i København

Kun bydele med mindst 5 annoncer vises.

  1. 1 Vesterbro 3.894 kr./m² 11.600 kr./md. · 67 ann.
  2. 2 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  3. 3 Bispebjerg 3.346 kr./m² 12.195 kr./md. · 41 ann.
  4. 4 Husum 3.300 kr./m² 8.800 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Valby 3.189 kr./m² 9.800 kr./md. · 51 ann.
  6. 6 Nordhavn 3.173 kr./m² 29.250 kr./md. · 16 ann.
  7. 7 Carlsberg Byen 3.030 kr./m² 25.750 kr./md. · 9 ann.
  8. 8 Østerbro 3.000 kr./m² 12.800 kr./md. · 17 ann.
  9. 9 Nørrebro 2.630 kr./m² 20.923 kr./md. · 8 ann.
  10. 10 Vanløse 2.599 kr./m² 14.300 kr./md. · 8 ann.
  11. 11 Islands Brygge 2.588 kr./m² 21.900 kr./md. · 7 ann.
  12. 12 Amager 2.542 kr./m² 16.200 kr./md. · 318 ann.
  13. 13 Ørestad 2.496 kr./m² 15.800 kr./md. · 159 ann.
  14. 14 Christianshavn 2.418 kr./m² 27.623 kr./md. · 6 ann.
  15. 15 Amagerbro 2.401 kr./m² 19.700 kr./md. · 6 ann.
  16. 16 Indre By 2.389 kr./m² 26.000 kr./md. · 40 ann.
  17. 17 Sydhavn 2.371 kr./m² 19.400 kr./md. · 88 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Vesterbro38941160067
Frederiksberg3492975051
Bispebjerg33461219541
Husum3300880021
Valby3189980051
Nordhavn31732925016
Carlsberg Byen3030257509
Østerbro30001280017
Nørrebro2630209238
Vanløse2599143008
Islands Brygge2588219007
Amager254216200318
Ørestad249615800159
Christianshavn2418276236
Amagerbro2401197006
Indre By23892600040
Sydhavn23711940088

København og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Espergærde 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 24 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Espergærde21761995024

Udviklingen i København

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

2.532 2.675 2.818 1. okt.: 2.790 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.790 kr. pr. m² 3. okt.: 2.818 kr. pr. m² 4. okt.: 2.818 kr. pr. m² 5. okt.: 2.768 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.743 kr. pr. m² 7. okt.: 2.714 kr. pr. m² 8. okt.: 2.709 kr. pr. m² 9. okt.: 2.714 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.708 kr. pr. m² 11. okt.: 2.708 kr. pr. m² 12. okt.: 2.640 kr. pr. m² 13. okt.: 2.648 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.650 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2790
2. okt.2790
3. okt.2818
4. okt.2818
5. okt.2768
6. okt.2743
7. okt.2714
8. okt.2709
9. okt.2714
10. okt.2708
11. okt.2708
12. okt.2640
13. okt.2648
14. okt.2650
Se ledige boliger i København Alle byer

Få besked om nye boliger i København

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i København, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i København, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i København, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/koebenhavn