Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Glostrup

Medianen i Glostrup er 12.623 kr. om måneden, eller 2.127 kr. pr. m² om året. Det er 21 % over landsmedianen, og Glostrup er nr. 9 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
12.623kr./md.
Pr. m² om året
2.127kr.
Median areal
75m²
Annoncer
68

55 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Glostrup koster mellem 11.800 og 13.795 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Glostrupmedian 12.623 kr.
11.80013.795 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Glostrup.

  1. 1 2 værelser 2.321 kr./m² 11.800 kr./md. · 31 ann.
  2. 2 3 værelser 1.976 kr./m² 13.500 kr./md. · 21 ann.
  3. 3 4+ værelser 1.810 kr./m² 14.400 kr./md. · 13 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser23211180031
3 værelser19761350021
4+ værelser18101440013

Glostrup og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Glostrup 2.127 kr./m² 12.623 kr./md. · 68 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Glostrup21271262368

Udviklingen i Glostrup

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.884 2.006 2.127 1. okt.: 2.016 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.016 kr. pr. m² 3. okt.: 2.016 kr. pr. m² 4. okt.: 2.016 kr. pr. m² 5. okt.: 2.016 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.996 kr. pr. m² 7. okt.: 1.996 kr. pr. m² 8. okt.: 1.976 kr. pr. m² 9. okt.: 1.976 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.127 kr. pr. m² 11. okt.: 2.127 kr. pr. m² 12. okt.: 2.127 kr. pr. m² 13. okt.: 2.127 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.127 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2016
2. okt.2016
3. okt.2016
4. okt.2016
5. okt.2016
6. okt.1996
7. okt.1996
8. okt.1976
9. okt.1976
10. okt.2127
11. okt.2127
12. okt.2127
13. okt.2127
14. okt.2127
Se ledige boliger i Glostrup Alle byer

Få besked om nye boliger i Glostrup

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Glostrup, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Glostrup, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Glostrup, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/glostrup