Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Hillerød

Medianen i Hillerød er 13.300 kr. om måneden, eller 1.834 kr. pr. m² om året. Det er 4 % over landsmedianen, og Hillerød er nr. 16 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
13.300kr./md.
Pr. m² om året
1.834kr.
Median areal
86m²
Annoncer
40

5 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Hillerød koster mellem 12.650 og 13.925 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Hillerødmedian 13.300 kr.
12.65013.925 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Hillerød.

  1. 1 2 værelser 2.235 kr./m² 12.395 kr./md. · 11 ann.
  2. 2 3 værelser 1.827 kr./m² 13.400 kr./md. · 19 ann.
  3. 3 4+ værelser 1.454 kr./m² 17.895 kr./md. · 9 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser22351239511
3 værelser18271340019
4+ værelser1454178959

Hillerød og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Hillerød 1.834 kr./m² 13.300 kr./md. · 40 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Hillerød18341330040

Udviklingen i Hillerød

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.754 1.832 1.910 1. okt.: 1.904 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.904 kr. pr. m² 3. okt.: 1.910 kr. pr. m² 4. okt.: 1.910 kr. pr. m² 5. okt.: 1.910 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.894 kr. pr. m² 7. okt.: 1.882 kr. pr. m² 8. okt.: 1.870 kr. pr. m² 9. okt.: 1.854 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.854 kr. pr. m² 11. okt.: 1.854 kr. pr. m² 12. okt.: 1.813 kr. pr. m² 13. okt.: 1.827 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.834 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1904
2. okt.1904
3. okt.1910
4. okt.1910
5. okt.1910
6. okt.1894
7. okt.1882
8. okt.1870
9. okt.1854
10. okt.1854
11. okt.1854
12. okt.1813
13. okt.1827
14. okt.1834
Se ledige boliger i Hillerød Alle byer

Få besked om nye boliger i Hillerød

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Hillerød, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Hillerød, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Hillerød, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/hilleroed