Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Albertslund

Medianen i Albertslund er 13.250 kr. om måneden, eller 1.726 kr. pr. m² om året. Det er 2 % under landsmedianen, og Albertslund er nr. 19 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
13.250kr./md.
Pr. m² om året
1.726kr.
Median areal
92m²
Annoncer
80

2 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Albertslund koster mellem 12.950 og 14.250 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Albertslundmedian 13.250 kr.
12.95014.250 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Albertslund.

  1. 1 3 værelser 1.746 kr./m² 12.950 kr./md. · 36 ann.
  2. 2 4+ værelser 1.627 kr./m² 14.163 kr./md. · 40 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
3 værelser17461295036
4+ værelser16271416340

Albertslund og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Albertslund 1.726 kr./m² 13.250 kr./md. · 80 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Albertslund17261325080

Udviklingen i Albertslund

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.725 1.726 1.726 1. okt.: 1.726 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.726 kr. pr. m² 3. okt.: 1.726 kr. pr. m² 4. okt.: 1.726 kr. pr. m² 5. okt.: 1.726 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.726 kr. pr. m² 7. okt.: 1.726 kr. pr. m² 8. okt.: 1.726 kr. pr. m² 9. okt.: 1.726 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.726 kr. pr. m² 11. okt.: 1.726 kr. pr. m² 12. okt.: 1.726 kr. pr. m² 13. okt.: 1.726 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.726 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1726
2. okt.1726
3. okt.1726
4. okt.1726
5. okt.1726
6. okt.1726
7. okt.1726
8. okt.1726
9. okt.1726
10. okt.1726
11. okt.1726
12. okt.1726
13. okt.1726
14. okt.1726
Se ledige boliger i Albertslund Alle byer

Få besked om nye boliger i Albertslund

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Albertslund, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Albertslund, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Albertslund, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/albertslund