Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Randers

Medianen i Randers er 5.391 kr. om måneden, eller 806 kr. pr. m² om året. Det er 54 % under landsmedianen, og Randers er nr. 38 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
5.391kr./md.
Pr. m² om året
806kr.
Median areal
86m²
Annoncer
54

10 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Randers koster mellem 4.322 og 8.146 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Randersmedian 5.391 kr.
4.3228.146 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Boligtype

Kr. pr. m² om året i Randers.

  1. 1 Rækkehuse 1.318 kr./m² 11.750 kr./md. · 6 ann.
  2. 2 Lejligheder 774 kr./m² 5.000 kr./md. · 45 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Rækkehuse1318117506
Lejligheder774500045

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Randers.

  1. 1 2 værelser 793 kr./m² 4.315 kr./md. · 19 ann.
  2. 2 3 værelser 774 kr./m² 5.482 kr./md. · 17 ann.
  3. 3 4+ værelser 841 kr./m² 8.280 kr./md. · 17 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser793431519
3 værelser774548217
4+ værelser841828017

Randers og nabobyerne

  1. 1 Ry 1.922 kr./m² 13.295 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 Aarhus 1.533 kr./m² 7.900 kr./md. · 553 ann.
  3. 3 Silkeborg 1.411 kr./m² 9.500 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Herning 1.299 kr./m² 9.200 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Hedensted 1.267 kr./m² 8.756 kr./md. · 9 ann.
  6. 6 Viborg 1.257 kr./m² 8.800 kr./md. · 15 ann.
  7. 7 Holstebro 1.124 kr./m² 5.700 kr./md. · 11 ann.
  8. 8 Randers 806 kr./m² 5.391 kr./md. · 54 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Ry1922132955
Aarhus15337900553
Silkeborg1411950020
Herning1299920021
Hedensted126787569
Viborg1257880015
Holstebro1124570011
Randers806539154

Udviklingen i Randers

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

778 797 816 1. okt.: 816 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 816 kr. pr. m² 3. okt.: 812 kr. pr. m² 4. okt.: 812 kr. pr. m² 5. okt.: 812 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 812 kr. pr. m² 7. okt.: 800 kr. pr. m² 8. okt.: 806 kr. pr. m² 9. okt.: 812 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 806 kr. pr. m² 11. okt.: 793 kr. pr. m² 12. okt.: 793 kr. pr. m² 13. okt.: 793 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 806 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.816
2. okt.816
3. okt.812
4. okt.812
5. okt.812
6. okt.812
7. okt.800
8. okt.806
9. okt.812
10. okt.806
11. okt.793
12. okt.793
13. okt.793
14. okt.806
Se ledige boliger i Randers Alle byer

Få besked om nye boliger i Randers

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Randers, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Randers, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Randers, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/randers