Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Horsens

Medianen i Horsens er 8.248 kr. om måneden, eller 1.074 kr. pr. m² om året. Det er 39 % under landsmedianen, og Horsens er nr. 35 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
8.248kr./md.
Pr. m² om året
1.074kr.
Median areal
93m²
Annoncer
16

4 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Horsens koster mellem 6.725 og 8.725 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Horsensmedian 8.248 kr.
6.7258.725 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Horsens.

  1. 1 2 værelser 1.074 kr./m² 6.800 kr./md. · 7 ann.
  2. 2 4+ værelser 900 kr./m² 9.398 kr./md. · 5 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser107468007
4+ værelser90093985

Horsens og nabobyerne

  1. 1 Ry 1.922 kr./m² 13.295 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 Aarhus 1.533 kr./m² 7.900 kr./md. · 553 ann.
  3. 3 Silkeborg 1.411 kr./m² 9.500 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Herning 1.299 kr./m² 9.200 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Hedensted 1.267 kr./m² 8.756 kr./md. · 9 ann.
  6. 6 Viborg 1.257 kr./m² 8.800 kr./md. · 15 ann.
  7. 7 Holstebro 1.124 kr./m² 5.700 kr./md. · 11 ann.
  8. 8 Horsens 1.074 kr./m² 8.248 kr./md. · 16 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Ry1922132955
Aarhus15337900553
Silkeborg1411950020
Herning1299920021
Hedensted126787569
Viborg1257880015
Holstebro1124570011
Horsens1074824816

Udviklingen i Horsens

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.024 1.061 1.097 1. okt.: 1.059 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.059 kr. pr. m² 3. okt.: 1.064 kr. pr. m² 4. okt.: 1.064 kr. pr. m² 5. okt.: 1.052 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.097 kr. pr. m² 7. okt.: 1.097 kr. pr. m² 8. okt.: 1.097 kr. pr. m² 9. okt.: 1.074 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.097 kr. pr. m² 11. okt.: 1.074 kr. pr. m² 12. okt.: 1.074 kr. pr. m² 13. okt.: 1.074 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.074 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1059
2. okt.1059
3. okt.1064
4. okt.1064
5. okt.1052
6. okt.1097
7. okt.1097
8. okt.1097
9. okt.1074
10. okt.1097
11. okt.1074
12. okt.1074
13. okt.1074
14. okt.1074
Se ledige boliger i Horsens Alle byer

Få besked om nye boliger i Horsens

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Horsens, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Horsens, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Horsens, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/horsens