Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Silkeborg

Medianen i Silkeborg er 9.500 kr. om måneden, eller 1.411 kr. pr. m² om året. Det er 20 % under landsmedianen, og Silkeborg er nr. 24 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
9.500kr./md.
Pr. m² om året
1.411kr.
Median areal
83m²
Annoncer
20

4 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Silkeborg koster mellem 9.425 og 10.896 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Silkeborgmedian 9.500 kr.
9.42510.896 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Boligtype

Kr. pr. m² om året i Silkeborg.

  1. 1 Rækkehuse 1.456 kr./m² 9.500 kr./md. · 8 ann.
  2. 2 Lejligheder 1.366 kr./m² 9.748 kr./md. · 12 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Rækkehuse145695008
Lejligheder1366974812

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Silkeborg.

  1. 1 2 værelser 1.541 kr./m² 9.500 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 3 værelser 1.357 kr./m² 9.500 kr./md. · 11 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser154195005
3 værelser1357950011

Silkeborg og nabobyerne

  1. 1 Ry 1.922 kr./m² 13.295 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 Aarhus 1.533 kr./m² 7.900 kr./md. · 553 ann.
  3. 3 Silkeborg 1.411 kr./m² 9.500 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Herning 1.299 kr./m² 9.200 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Hedensted 1.267 kr./m² 8.756 kr./md. · 9 ann.
  6. 6 Viborg 1.257 kr./m² 8.800 kr./md. · 15 ann.
  7. 7 Holstebro 1.124 kr./m² 5.700 kr./md. · 11 ann.
  8. 8 Horsens 1.074 kr./m² 8.248 kr./md. · 16 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Ry1922132955
Aarhus15337900553
Silkeborg1411950020
Herning1299920021
Hedensted126787569
Viborg1257880015
Holstebro1124570011
Horsens1074824816

Udviklingen i Silkeborg

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.382 1.415 1.447 1. okt.: 1.447 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.447 kr. pr. m² 3. okt.: 1.415 kr. pr. m² 4. okt.: 1.415 kr. pr. m² 5. okt.: 1.415 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.415 kr. pr. m² 7. okt.: 1.411 kr. pr. m² 8. okt.: 1.407 kr. pr. m² 9. okt.: 1.411 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.411 kr. pr. m² 11. okt.: 1.411 kr. pr. m² 12. okt.: 1.411 kr. pr. m² 13. okt.: 1.407 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.411 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1447
2. okt.1447
3. okt.1415
4. okt.1415
5. okt.1415
6. okt.1415
7. okt.1411
8. okt.1407
9. okt.1411
10. okt.1411
11. okt.1411
12. okt.1411
13. okt.1407
14. okt.1411
Se ledige boliger i Silkeborg Alle byer

Få besked om nye boliger i Silkeborg

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Silkeborg, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Silkeborg, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Silkeborg, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/silkeborg