Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Herlev

Medianen i Herlev er 14.300 kr. om måneden, eller 2.005 kr. pr. m² om året. Det er 14 % over landsmedianen, og Herlev er nr. 13 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
14.300kr./md.
Pr. m² om året
2.005kr.
Median areal
85m²
Annoncer
71

0 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Herlev koster mellem 14.050 og 14.750 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Herlevmedian 14.300 kr.
14.05014.750 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Herlev.

  1. 1 2 værelser 2.213 kr./m² 11.850 kr./md. · 16 ann.
  2. 2 3 værelser 2.009 kr./m² 14.300 kr./md. · 43 ann.
  3. 3 4+ værelser 1.925 kr./m² 15.050 kr./md. · 12 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
2 værelser22131185016
3 værelser20091430043
4+ værelser19251505012

Herlev og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Herlev 2.005 kr./m² 14.300 kr./md. · 71 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Herlev20051430071

Udviklingen i Herlev

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.975 2.014 2.053 1. okt.: 2.053 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.053 kr. pr. m² 3. okt.: 2.053 kr. pr. m² 4. okt.: 2.053 kr. pr. m² 5. okt.: 2.053 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.053 kr. pr. m² 7. okt.: 2.023 kr. pr. m² 8. okt.: 2.023 kr. pr. m² 9. okt.: 2.023 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.023 kr. pr. m² 11. okt.: 2.023 kr. pr. m² 12. okt.: 2.009 kr. pr. m² 13. okt.: 2.005 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.005 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2053
2. okt.2053
3. okt.2053
4. okt.2053
5. okt.2053
6. okt.2053
7. okt.2023
8. okt.2023
9. okt.2023
10. okt.2023
11. okt.2023
12. okt.2009
13. okt.2005
14. okt.2005
Se ledige boliger i Herlev Alle byer

Få besked om nye boliger i Herlev

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Herlev, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Herlev, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Herlev, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/herlev