Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Nivå

Medianen i Nivå er 10.900 kr. om måneden, eller 1.792 kr. pr. m² om året. Det er 2 % over landsmedianen, og Nivå er nr. 17 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
10.900kr./md.
Pr. m² om året
1.792kr.
Median areal
74m²
Annoncer
13

0 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Nivå koster mellem 10.900 og 11.500 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Nivåmedian 10.900 kr.
10.90011.500 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Nivå og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Nivå 1.792 kr./m² 10.900 kr./md. · 13 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Nivå17921090013

Udviklingen i Nivå

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.700 1.822 1.943 1. okt.: 1.943 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.943 kr. pr. m² 3. okt.: 1.792 kr. pr. m² 4. okt.: 1.792 kr. pr. m² 5. okt.: 1.792 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.792 kr. pr. m² 7. okt.: 1.792 kr. pr. m² 8. okt.: 1.792 kr. pr. m² 9. okt.: 1.792 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.792 kr. pr. m² 11. okt.: 1.792 kr. pr. m² 12. okt.: 1.792 kr. pr. m² 13. okt.: 1.792 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.792 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1943
2. okt.1943
3. okt.1792
4. okt.1792
5. okt.1792
6. okt.1792
7. okt.1792
8. okt.1792
9. okt.1792
10. okt.1792
11. okt.1792
12. okt.1792
13. okt.1792
14. okt.1792
Se ledige boliger i Nivå Alle byer

Få besked om nye boliger i Nivå

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Nivå, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Nivå, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Nivå, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/nivaa