Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Helsingør

Medianen i Helsingør er 19.950 kr. om måneden, eller 2.176 kr. pr. m² om året. Det er 23 % over landsmedianen, og Helsingør er nr. 7 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
19.950kr./md.
Pr. m² om året
2.176kr.
Median areal
110m²
Annoncer
33

4 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Helsingør koster mellem 18.000 og 19.950 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Helsingørmedian 19.950 kr.
18.00019.950 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Helsingør.

  1. 1 3 værelser 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 23 ann.
  2. 2 4+ værelser 1.674 kr./m² 18.000 kr./md. · 7 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
3 værelser21761995023
4+ værelser1674180007

Helsingør og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Espergærde 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 24 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Espergærde21761995024

Udviklingen i Helsingør

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

2.175 2.176 2.176 1. okt.: 2.176 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.176 kr. pr. m² 3. okt.: 2.176 kr. pr. m² 4. okt.: 2.176 kr. pr. m² 5. okt.: 2.176 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.176 kr. pr. m² 7. okt.: 2.176 kr. pr. m² 8. okt.: 2.176 kr. pr. m² 9. okt.: 2.176 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.176 kr. pr. m² 11. okt.: 2.176 kr. pr. m² 12. okt.: 2.176 kr. pr. m² 13. okt.: 2.176 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.176 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2176
2. okt.2176
3. okt.2176
4. okt.2176
5. okt.2176
6. okt.2176
7. okt.2176
8. okt.2176
9. okt.2176
10. okt.2176
11. okt.2176
12. okt.2176
13. okt.2176
14. okt.2176
Se ledige boliger i Helsingør Alle byer

Få besked om nye boliger i Helsingør

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Helsingør, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Helsingør, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Helsingør, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/helsingoer