Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Ishøj

Medianen i Ishøj er 13.550 kr. om måneden, eller 2.015 kr. pr. m² om året. Det er 14 % over landsmedianen, og Ishøj er nr. 12 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
13.550kr./md.
Pr. m² om året
2.015kr.
Median areal
80m²
Annoncer
22

10 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Ishøj koster mellem 13.263 og 13.700 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Ishøjmedian 13.550 kr.
13.26313.700 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Ishøj og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Ishøj 2.015 kr./m² 13.550 kr./md. · 22 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Ishøj20151355022

Udviklingen i Ishøj

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

2.005 2.018 2.030 1. okt.: 2.030 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.030 kr. pr. m² 3. okt.: 2.030 kr. pr. m² 4. okt.: 2.030 kr. pr. m² 5. okt.: 2.030 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.020 kr. pr. m² 7. okt.: 2.020 kr. pr. m² 8. okt.: 2.020 kr. pr. m² 9. okt.: 2.020 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.020 kr. pr. m² 11. okt.: 2.020 kr. pr. m² 12. okt.: 2.020 kr. pr. m² 13. okt.: 2.015 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.015 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2030
2. okt.2030
3. okt.2030
4. okt.2030
5. okt.2030
6. okt.2020
7. okt.2020
8. okt.2020
9. okt.2020
10. okt.2020
11. okt.2020
12. okt.2020
13. okt.2015
14. okt.2015
Se ledige boliger i Ishøj Alle byer

Få besked om nye boliger i Ishøj

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Ishøj, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Ishøj, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Ishøj, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/ishoej