Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Dragør

Medianen i Dragør er 18.333 kr. om måneden, eller 2.500 kr. pr. m² om året. Det er 42 % over landsmedianen, og Dragør er nr. 5 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
18.333kr./md.
Pr. m² om året
2.500kr.
Median areal
88m²
Annoncer
10

0 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Dragør koster mellem 18.333 og 18.333 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Dragørmedian 18.333 kr.
18.33318.333 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Dragør og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Espergærde 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 24 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Espergærde21761995024

Udviklingen i Dragør

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

2.499 2.500 2.500 1. okt.: 2.500 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 2.500 kr. pr. m² 3. okt.: 2.500 kr. pr. m² 4. okt.: 2.500 kr. pr. m² 5. okt.: 2.500 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 2.500 kr. pr. m² 7. okt.: 2.500 kr. pr. m² 8. okt.: 2.500 kr. pr. m² 9. okt.: 2.500 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 2.500 kr. pr. m² 11. okt.: 2.500 kr. pr. m² 12. okt.: 2.500 kr. pr. m² 13. okt.: 2.500 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 2.500 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.2500
2. okt.2500
3. okt.2500
4. okt.2500
5. okt.2500
6. okt.2500
7. okt.2500
8. okt.2500
9. okt.2500
10. okt.2500
11. okt.2500
12. okt.2500
13. okt.2500
14. okt.2500
Se ledige boliger i Dragør Alle byer

Få besked om nye boliger i Dragør

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Dragør, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Dragør, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Dragør, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/dragoer