Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Holstebro

Medianen i Holstebro er 5.700 kr. om måneden, eller 1.124 kr. pr. m² om året. Det er 36 % under landsmedianen, og Holstebro er nr. 33 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
5.700kr./md.
Pr. m² om året
1.124kr.
Median areal
70m²
Annoncer
11

0 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Holstebro koster mellem 5.181 og 6.562 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Holstebromedian 5.700 kr.
5.1816.562 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Holstebro og nabobyerne

  1. 1 Ry 1.922 kr./m² 13.295 kr./md. · 5 ann.
  2. 2 Aarhus 1.533 kr./m² 7.900 kr./md. · 553 ann.
  3. 3 Silkeborg 1.411 kr./m² 9.500 kr./md. · 20 ann.
  4. 4 Herning 1.299 kr./m² 9.200 kr./md. · 21 ann.
  5. 5 Hedensted 1.267 kr./m² 8.756 kr./md. · 9 ann.
  6. 6 Viborg 1.257 kr./m² 8.800 kr./md. · 15 ann.
  7. 7 Holstebro 1.124 kr./m² 5.700 kr./md. · 11 ann.
  8. 8 Horsens 1.074 kr./m² 8.248 kr./md. · 16 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Ry1922132955
Aarhus15337900553
Silkeborg1411950020
Herning1299920021
Hedensted126787569
Viborg1257880015
Holstebro1124570011
Horsens1074824816

Udviklingen i Holstebro

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.112 1.127 1.142 1. okt.: 1.124 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.124 kr. pr. m² 3. okt.: 1.142 kr. pr. m² 4. okt.: 1.142 kr. pr. m² 5. okt.: 1.124 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.124 kr. pr. m² 7. okt.: 1.124 kr. pr. m² 8. okt.: 1.124 kr. pr. m² 9. okt.: 1.124 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.124 kr. pr. m² 11. okt.: 1.124 kr. pr. m² 12. okt.: 1.124 kr. pr. m² 13. okt.: 1.124 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.124 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1124
2. okt.1124
3. okt.1142
4. okt.1142
5. okt.1124
6. okt.1124
7. okt.1124
8. okt.1124
9. okt.1124
10. okt.1124
11. okt.1124
12. okt.1124
13. okt.1124
14. okt.1124
Se ledige boliger i Holstebro Alle byer

Få besked om nye boliger i Holstebro

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Holstebro, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Holstebro, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Holstebro, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/holstebro