Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Helsinge

Medianen i Helsinge er 16.075 kr. om måneden, eller 1.947 kr. pr. m² om året. Det er 10 % over landsmedianen, og Helsinge er nr. 15 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
16.075kr./md.
Pr. m² om året
1.947kr.
Median areal
100m²
Annoncer
20

0 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Helsinge koster mellem 15.250 og 17.750 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Helsingemedian 16.075 kr.
15.25017.750 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Antal værelser

Kr. pr. m² om året i Helsinge.

  1. 1 3 værelser 2.033 kr./m² 15.250 kr./md. · 10 ann.
  2. 2 4+ værelser 1.936 kr./m² 17.750 kr./md. · 10 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
3 værelser20331525010
4+ værelser19361775010

Helsinge og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Helsinge 1.947 kr./m² 16.075 kr./md. · 20 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Helsinge19471607520

Udviklingen i Helsinge

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.944 1.947 1.950 1. okt.: 1.950 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.950 kr. pr. m² 3. okt.: 1.950 kr. pr. m² 4. okt.: 1.950 kr. pr. m² 5. okt.: 1.950 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.947 kr. pr. m² 7. okt.: 1.947 kr. pr. m² 8. okt.: 1.947 kr. pr. m² 9. okt.: 1.947 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.947 kr. pr. m² 11. okt.: 1.947 kr. pr. m² 12. okt.: 1.947 kr. pr. m² 13. okt.: 1.947 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.947 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1950
2. okt.1950
3. okt.1950
4. okt.1950
5. okt.1950
6. okt.1947
7. okt.1947
8. okt.1947
9. okt.1947
10. okt.1947
11. okt.1947
12. okt.1947
13. okt.1947
14. okt.1947
Se ledige boliger i Helsinge Alle byer

Få besked om nye boliger i Helsinge

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Helsinge, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Helsinge, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Helsinge, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/helsinge