Gå til indhold
Boligfind

Statistik · opdateret 14. oktober 2026

Husleje i Taastrup

Medianen i Taastrup er 14.650 kr. om måneden, eller 1.738 kr. pr. m² om året. Det er 1 % under landsmedianen, og Taastrup er nr. 18 af 39 byer, målt på pris pr. m².

Median husleje
14.650kr./md.
Pr. m² om året
1.738kr.
Median areal
96m²
Annoncer
11

3 nye de seneste 7 dage

Hvad koster det typisk?

De midterste 50 % af boligerne i Taastrup koster mellem 13.925 og 16.200 kr. om måneden. Husleje er uden aconto og forbrug.

Taastrupmedian 14.650 kr.
13.92516.200 kr.
Hele landetmedian 11.485 kr.
7.90014.850 kr.

Taastrup og nabobyerne

  1. 1 Frederiksberg 3.492 kr./m² 9.750 kr./md. · 51 ann.
  2. 2 København 2.650 kr./m² 16.300 kr./md. · 678 ann.
  3. 3 Gentofte 2.580 kr./m² 29.200 kr./md. · 32 ann.
  4. 4 Hellerup 2.517 kr./m² 33.500 kr./md. · 11 ann.
  5. 5 Dragør 2.500 kr./m² 18.333 kr./md. · 10 ann.
  6. 6 Rødovre 2.361 kr./m² 14.050 kr./md. · 36 ann.
  7. 7 Helsingør 2.176 kr./m² 19.950 kr./md. · 33 ann.
  8. 8 Taastrup 1.738 kr./m² 14.650 kr./md. · 11 ann.
Husleje kr. pr. m² om året
Navnkr. pr. m² pr. årMedian husleje kr./md.Annoncer
Frederiksberg3492975051
København265016300678
Gentofte25802920032
Hellerup25173350011
Dragør25001833310
Rødovre23611405036
Helsingør21761995033
Taastrup17381465011

Udviklingen i Taastrup

Median kr. pr. m² om året, dag for dag siden vi begyndte at gemme tallene.

1.728 1.738 1.748 1. okt.: 1.748 kr. pr. m² 1. okt. 2. okt.: 1.748 kr. pr. m² 3. okt.: 1.748 kr. pr. m² 4. okt.: 1.748 kr. pr. m² 5. okt.: 1.738 kr. pr. m² 5. okt. 6. okt.: 1.738 kr. pr. m² 7. okt.: 1.737 kr. pr. m² 8. okt.: 1.736 kr. pr. m² 9. okt.: 1.736 kr. pr. m² 9. okt. 10. okt.: 1.737 kr. pr. m² 11. okt.: 1.737 kr. pr. m² 12. okt.: 1.738 kr. pr. m² 13. okt.: 1.741 kr. pr. m² 13. okt. 14. okt.: 1.738 kr. pr. m²
Udvikling over tid (kr. pr. m²)
PeriodeVærdi
1. okt.1748
2. okt.1748
3. okt.1748
4. okt.1748
5. okt.1738
6. okt.1738
7. okt.1737
8. okt.1736
9. okt.1736
10. okt.1737
11. okt.1737
12. okt.1738
13. okt.1741
14. okt.1738
Se ledige boliger i Taastrup Alle byer

Få besked om nye boliger i Taastrup

Opret en gratis konto med din email, så giver vi besked, når der kommer en bolig i Taastrup, der passer.

Gratis. Vi sender et link til at bekræfte din email.

Sådan har vi regnet

Tallene er medianer af ledige boliger, vi har fundet hos private udlejere og mæglere i Taastrup, med husleje og areal. Fejlagtige priser og samme bolig fra to kilder tæller ikke med. Et tal vises kun, hvis det bygger på mindst 5 annoncer. Det er ikke hele markedet. Læs hele metoden.

Citér tallene og hent data

Tallene må gerne bruges af medier, studerende og alle andre, også kommercielt. Skriv blot kilden, og link til siden (licens CC BY 4.0).

Lejepriser i Taastrup, Boligfind.dk, opdateret 14. oktober 2026. https://boligfind.dk/statistik/taastrup